7. Tétel
Egy vendég érkezik Önhöz és megkérdezi, milyen valutával tudna a helyszínen fizetni. Ismertessen háromfajta valutát az aktuális árfolyamon! Mi a különbség a valuta és a deviza között? Milyen típusú devizákat ismer? Melyek a legfontosabb devizaszabályok? Ismertesse a valutaváltás szabályait!
Információtartalom vázlata
- Pénzforgalmi ismeretek
- A számlázási szoftverek napi frissítése az árfolyamváltozásoknak megfelelően
- Tájékozódás a devizapiaci változásokról
- Árfolyamváltozások nyomon követése
Törvényes fizetőeszköznek
- az illető országban forgalomba lévő olyan pénz tekintendő, amelyet az államhatalom törvényhozási úton mond törvényes fizetőeszköznek, illetve ismer el.
- a törvényes fizetőeszközt mindazoknak, akikre az illető állam joghatósága kiterjed el kell fogadniuk követelésük teljes és végleges kiegyenlítésére.
A Magyarországon használható fizetőeszközök
Magyarországon a törvényes fizetőeszköz a forint.
Korábban az idelátogató turisták a szolgáltatások igénybevételekor, illetve áruvásárlásaiknál kizárólag forintban fizethettek.
A magukkal hozott külföldi fizetőeszközt előbb át kellett váltani forintra és a számlát forintban egyenlítették ki.
2001. nyarától lehetőség van a külföldi fizetőeszközzel történő fizetésre // elfogadásra.
A két fél - a fizető és az elfogadó - a fizetés pénznemében szabadon megállapodhat, de ha bármelyik ragaszkodik a forintfizetéshez, az nem tagadható meg, mert Magyarországon a 2001. évi XCIII. törvény szerint a törvényes fizetőeszköz a forint.
Devizával, valutával akkor lehet fizetni, ha a jogügyletben részt vevő felek ebben a kérdésben megállapodásra jutottak.
Amennyiben a teljesítés pénznemét eltérően nem határozzák meg, a forintot kell törvényes fizetőeszköznek tekinteni.
Az áruk árát az üzletben és a kirakatban változatlanul forintban kell feltüntetni, az ügyletkötés, számlakiállítás és a fizetés ettől függetlenül történhet más pénznemben is.
A nemzetközi elszámolások eszközei a valuták és devizák.
A valuta külföldi pénz.
Sok ország azonos elnevezést adott pénzének: pl. svéd, dán, izlandi, norvég, cseh és szlovák korona, amerikai, kanadai, ausztrál, új-zélandi dollár, angol, egyiptomi, palesztinai, szudáni font, stb.
A pénzegység elnevezésének azonossága azonban nem jelenti azt, hogy a pénzegységek törtrészei is azonos elnevezéssel bírnak.
A deviza külföldi pénznemre szóló követelés (pénzhelyettesítő eszköz, bankszámla - és egyéb pénzkövetelés).
A deviza francia eredetű pénzügyi szakszó. Jelentése: külföldi pénznemre szóló követelés vagy tartozás, arra kiállított csekk vagy utalvány.
Nemzetközi elszámolásokra szolgáló fizetési eszköz.
A nemzetközi pénzforgalomban a költséges és kockázatos valutaküldés (valuta = külföldi pénznem, készpénz) helyett túlnyomórészt devizával történik a fizetés
Konvertibilis pénznem (deviza, valuta) a Magyar Nemzeti Bank hivatalos deviza-árfolyamlapján feltüntetett pénznem (deviza, valuta).
A konvertibilitás köznapi értelemben a szabad átválthatóságot jelenti.
Az árfolyammal és az árfolyamjegyzéssel kapcsolatos előírások
Árfolyam egy ország (ország csoport) valutája/devizája valamely egységének (1, 100, 1000) egy másik ország (ország csoport) pénzegységében kifejezett ára.
Árfolyamjegyzés valamely valuta/deviza pénzpiaci árának egy meghatározott időpontban történő rögzítése.
A valuták, devizák árfolyama a kereslet – kínálat összefüggésének megfelelően alakul.
Azt, hogy vételi vagy eladási árfolyamról beszélünk-e, mindig a forgalmazó szemszögéből kell vizsgálni.
Vételi árfolyam tehát az, amin tőlünk a valutát megveszik, és fordítva.
Adott valuta eladási árfolyama mindig magasabb, mint a vételi, hiszen a bank vagy más forgalmazó ettől az ügylettől is profitot remél.
2001. május 3-án az MNB - a kormány egyetértésével - döntött a forint árfolyamsávjának kiszélesítéséről.
Ennek nyomán a forint árfolyama e naptól kezdve az euróval szemben megszabott központi árfolyamtól 15%-kal térhet el mindkét irányban a korábbi 2,25%-kal szemben.
Az MNB - a kormány egyetértésével - 2001. október 1-jei hatállyal megszüntette a forint csúszó leértékelését és a sáv közepét 276,10 forint/euró értékben rögzítette.
Az MNB a hivatalos devizaárfolyamokat hétfőn, kedden, szerdán, csütörtökön és pénteken - kivéve ha ezek nem munkanapok - állapítja meg.
Az árfolyamokat a következő árfolyamok közzétételéig kell érvényesnek tekinteni. A megjelölt napokon délelőtt 11 órakor kerül sor az árfolyamok megállapítására.
A tíz legaktívabb devizapiaci tevékenységet folytató belföldi hitelintézet által közölt EUR/HUF árfolyamadatokból a legmagasabb és legalacsonyabb 2-2 érték elhagyásával számított súlyozatlan számtani átlag képezi az aznapi EUR/HUF hivatalos devizaárfolyamát.
Az USD/HUF hivatalos devizaárfolyam meghatározása az EUR/HUF és az EUR/USD keresztárfolyam alapján történik.
A további devizák árfolyamait a számított USD/HUF és a nemzetközi devizapiacon kialakult 11 órakor fixált keresztárfolyamok alapján állapítja meg.
Az MNB 13 pénznem devizaárfolyamát jegyzi.
angol font (GBP), ausztrál dollár (AUD), cseh korona (CZK), dán korona (DKK) euro (EUR) japán yen (JPY), kanadai dollár (CAD), lengyel zloty (PLN), norvég korona (NOK), svájci frank (CHF), svéd korona (SEK), szlovák korona (SKK), USA dollár (USD). Az MNB a 13 jegyzett pénznem közül a JPY-t 100 egységre, a többit 1 egységre vetítve jegyzi.
Ugyancsak az árfolyamlapon tünteti fel az MNB azokat a pénznemeket, melyeknek árfolyamát nem határozza meg, de a devizajogszabályok alkalmazásában konvertibilisnek tekintendők:
izlandi korona (ISK), koreai won (KRW) új-zélandi dollár (NZD), mexikói peso (MXN), török líra
Lekérdezhető árfolyamok
|
|
|
|
|